Franchising

Evropský kodex etiky franchisingu definuje franchising nebo také franšízing jako odbytový systém, jehož prostřednictvím je na trh uváděno zboží, služby nebo technologie. Opírá se o úzkou a nepřetržitou spolupráci právně a finančně samostatných a nezávislých podnikatelů – franchisora (poskytovatele franchisy) a jeho franchisantů (příjemce franchisy). Franchisor poskytuje franchisantům právo a současně jim ukládá povinnost provozovat obchod (franchisový koncept) podle jeho osvědčeného konceptu a know-how.

Zdroj: Definice franchisingu dle EFF

Franchising v praxi

Ve franchisingu jde o jednoduchou a přitom geniální myšlenku.

Franchisor (poskytovatel franchisy) nabízí franchisantům (příjemce franchisy) podnikatelský koncept „na klíč“ a tzv. „franchisový balík“ pro úspěšné vybudování a řízení franchisových podniků.

Franchisant přináší kapitál pro vybudování a provoz franchisového podniku, zůstává samostatným podnikatelem, je aktivně zapojen do operativního řízení svého podniku a platí za získané know-how, koncept a podporu ze strany franchisora franchisové poplatky.

Pro každého samostatného podnikatele je lepší a výhodnější převzít již vyzkoušený a praxí ověřený koncept franchisového poskytovatele místo dlouhodobého a finančně náročného vývoje a budování vlastního podniku.

Franchising je "Partnership for profit" založený na dělbě práce a specializaci mezi poskytovatelem a příjemcem franchisy. Každý z nich dělá v rámci této spolupráce to, co nejlépe umí.

 

Ing. Aleš Tulpa

jednatel a spolumajitel společnosti AVEX systems

Ing. Tulpa je absolventem VŠE v Praze, fakulty obchodní. Od r. 1984 po odchodu do Německa působil ve vrcholovém managementu několika mezinárodních společností, např. jako generální ředitel OBI, Německo nebo QUELLE, Německo. Od roku 2004 má vlastní poradenskou společnost AVEX systems především pro oblast franchisového podnikání. Od roku 2001 je členem ČAF a více než 15 let členem mezinárodní organizace Franchise Pool International (FPI), která působí v cca. 50 zemích světa. Za mimořádný přínos a úspěchy v oblasti franchisového podnikání je zapsán do knihy úspěšných odborníků nazvané OXFORD ENCYCLOPEDIA osobností České a Slovenské republiky.

Více informací Podrobné profesní CV ke stažení

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Beru na vědomí